SİİRT:
Şirvan Kaymakamlığı'ndan basın açıklaması

Şirvan Kaymakamlığı tarafından gönderilen basın açıklaması

04-10-1993 Günü Siirt Şirvan Daltepe köyüne gelen yaklaşık 60 kişilik terörist grubu 8 i Geçici köy korucusu olmak üzere toplam 33 masum vatandaşımızı Daltepe ve Kalkancık
köylerimizde katletmiştir. 1993 yılından itibaren Devletimiz şehidine olan vefa duygusuyla heryıl ekim ayının dördünde anma törenleri yaparak terörü lanetlemiş, şehidine sahip çıkmıştır.

1993 yılının üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen yapılamayan Kalkancık Köyü şehitliği Sayın Valimiz Ahmet Aydın'ın emirleriyle Şirvan Kaymakamlığı tarafından yapılmış ve 4 Ekim 2013 yılında hizmete açılmıştır.

Daltepe ve kalkancık köyümüz Siirt il merkezinden yaklaşık 3 saat uzaklıkta yer alan ve ulaşım son derece zor şartlar altında sağlanan olan köylerimizde katliamda şehit olan 33 vatandaşımız içinde 1 yaşında olan masum bebekte olup 80 yaşında masum ninede bulunmaktadır. Aziz şehitlerimizin manevi hatırasına sahip çıkmak için yapılan anma programına Sayın Valimiz, Sayın tugay komutanımız, Sayın il emniyet müdürümüz ve İl jandarma Alay Komutanımızda teşrif etmişlerdir.

Sabah 9 da başlayan anma programımız öğrencilerimizin şiirleriyle başlamış protokol konuşmaları ile devam etmiş ve Kuranı Kerim okunması ile son bulmuştur. Ardından Daltepe şehitlerimiz ziyaret edilerek dualar edilip yüce kitabımız okunmuştur.Daha sonra Kalkancık köyümüze geçilmiş ve yine dualar ve okunan Kuranı Kerim ile şehitliğimiz açılmıştır. Şehitlik ziyaretinin akabinde karakol komutanlığımız ziyaret edilmiş fedakar türk askerine moral takviyesinde bulunulmuş, Yağcılar köyümüzde vatandaşlarımızla köylerimizin sorunları ile yakından ilgilenilmiş ve yeni çözüm stratejileri geliştirilmiştir. Son program olarakta köy okulumuz ziyaret edilerek Sayın valimiz öğrencilerle yakından ilgilenmiş ve öğrencilerin hepsine hediyeler verilmiştir.

Aziz şehitlerimize yıllar sonra yapılan vefa hizmetimizin makaslanarak art niyetli bir şekilde verilmesi sadece şehitlerimizin maneviyatlarını rencide ettiğine inandığımız gibi şehide saygı gösteren devlet görevlilerini de incitmiş bulunmaktadır.

Bununla beraber basit bir Google taramasında bile benzeri şehitlik açılışlarının Sayın bakanların, milletvekillerinin ve şehit aile mensuplarının da katıldığı açılış törenleriyle yapıldığını ve

Bundan sonra da şehitlerimize her türlü hizmetimizin artarak devam edeceğini kamuoyuna saygı ile bildiriz.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Mülki 11 ay önce

Allah şehidine sahip çıkan herkesten razı olsun . Devlet sadece dirisine sahip çıkmaz. Helal olsun size ....

Vali tutulmaz eğitim yatırımlarını inceledi...
Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, 80 derslikli İbrahim Hakkı İmam Hatip Anadolu Kız Lisesi, 16 derslikli Anadolu...

Haberi Oku