SAMSUN:
Sebebi 'Yeşil Alg' mı olduğu araştırılacak

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, bir dizi temasta bulunmak üzere Ayvacık ilçesini ziyaret etti. İlk olarak Ayvacık Kaymakamı Ufuk Akıl’ı makamında ziyaret eden Vali Hüseyin Aksoy’a temaslarında İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Arslan da eşlik etti. Vali Aksoy karşılama töreninde hazır bulunan ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yaşlılara hizmet amacı ile yürütülen Temiz Evim isimli projede çalışan kadın personelle bir süre sohbet etti. Ziyaretin ardından Ayvacık Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) hibe desteği ve İl Özel İdaresi eş finansmanı ile inşa edilen “Doğa Evleri” isimli turizm tesisinde incelemelerde bulundu.

600 BİN TL HARCAMA

Yedi adet bungalov tarzı konaklama evi ile bir sosyal tesisten oluşan yerleşkede incelemelerde bulunan Vali Aksoy Kaymakam Ufuk Akıl’dan tesisin son durumu hakkında bilgiler aldı. Ayvacık ilçesinin kabuğunu kırdığını belirten Aksoy, “Ayvacık Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından inşa edilen projede bu güne kadar 600 bin TL civarında bir harcama yapıldı. Ayvacık ciddi turizm potansiyeli bulunan bir ilçemiz. Turizm merkezi ilan edilen Ayvacık’ta da Doğa Evleri tesisini hizmete alarak turizmin gelişmesine katkı sağlamak istiyoruz” dedi.

GEZİ TEKNESİ ALINACAK

Vali Aksoy ayrıca ilçede farklı bir kulvarda turizme hizmet etmesi için bir gezi teknesi de alınacağını belirterek, “Gezi teknesi alınması için karar aldık ve ödeneğini Ayvacık Kaymakamlığı’na aktardık. Bununla ilgili çalışmaları Ayvacık Kaymakamımız yürütüyor. Ayrıca Doğu Karadeniz Turizm Master Planı kapsamında Samsun da projeye dahil edildi. ‘Samsun-Artvin arasında Yeşil Yol Güzergahı’ diye adlandırılan bir proje yürütülecek. Turizm değeri taşıyan noktalar bu projeye dahil edilerek turizm potansiyelleri değerlendirilmiş olacak. Pek tabi ki Ayvacık ilçesi de projenin Samsun ayağına dahil. Hedefimiz Ayvacık’ın turizm açısından hak ettiği noktaya gelmesidir” diye konuştu.

KOKUDAN GÖLE YAKLAŞILMIYOR

Daha sonra ise Aksoy, Ayvacık Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından inşa edilen Doğa Evleri isimli turizm tesisini yerinde incelemek üzere ilçe manzarasına hakim olan Örencik köyüne çıktı. Doğa Evleri tesisinin bahçesinden izlenen Suat Uğurlu Baraj Gölü’nü izlerken yeşil olması gereken baraj gölü suyunun koyu kahverengi bir görüntüde olduğunu görünce bunun sebebini sorarak, “Baraj gölünde anormal bir görüntü var. Kirlilik mi yoksa başka bir sebebi mi var” diyerek ilçe sakinlerine sordu. İlçe sakinleri ise baraj gölünün bir aydır anormal bir şekilde renk değiştirdiğini, ilk önce anormal bir yeşil renk aldığını, kokudan göle yaklaşamadıklarını, daha sonra ise aniden gölün koyu kahverengiye döndüğünü ve bu renk değişiminin hızla gölün tamamına yakınına yayılmaya devam ettiğini belirttiler. AK Parti İlçe Başkanı Kemalettin Gökçe de yeşil rengin gölde bilimsel ifadesi ile “yeşil alg” patlaması sonucu yaşandığını ve bunun da tehlikeli olduğunu öğrendiklerini, ancak kahverengi şeyin ne olduğunu bilmediklerini ve acilen ilgili birimlerce araştırılmasını istediklerini söyledi. 

Gazetearena


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Yerel ilçe gazeteleri problemlerini Vali Aksoy’a...
Samsun’un ilçelerinde yayınlanmakta olan ve resmi ilan alma hakkına sahip vasıflı gazete sahipleri Samsun...

Haberi Oku