MÜLKİ İDARE:
Maaşlar Hakim-Savcıların Seviyesine Yaklaştırılacak

Bütçe görüşmelerinde Mülki idare Amirlerinin özlük hakları gündeme getirildi, işte o konuşmalar ve Bakan Şahin tarafından verilen cevaplar:

MEHMET ERDOĞAN (Muğla)
– Yasak ise Ankara trafiğinde akşam sokağa çıktığınızda her yerde çakar lambalı
araçlardan geçilmiyor. Bununla ilgili yasakları kim uygulayacak? Bu konuda İçişleri Bakanlığının ve zatıalinizin bir görevi var mıdır?

Yine, Sayın Bakan, 2002 yılında AKP İktidara geldiğinde, mülki idare amirleri kendilerine eş değer hâkimlerden
ve savcılardan daha yüksek maaş almaktaydılar. Sayenizde, bunlar şimdi hâkimlerden daha az ücret alır hâle geldiler.

MEHMET ERDOĞAN (Muğla) - Gene bu Büyükşehir Kanunu’yla mülki idare amirlerinin birliklerden aldıkları
paraları 500 ilçenin kaymakamı bundan sonra alamaz hâle gelecek. Bunlarla ilgili bir tedbiriniz, bir çözümünüz var mı?


CELAL DİNÇER (İstanbul) – Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Sayın Bakan, değerli milletvekilleri, Bakanlığımızın değerli bürokratları, kıymetli basın mensupları; hepinizi
saygıyla selamlıyorum.

Otuz dört yıllık mülki idare amirliği dönemimde, dört yıl kaymakamlık yaptığım Kartal ilçesinde ilk defa 19 Mayıs
günü Hükûmet Konağına bayrakların çekilmediğini görmek ve bunu sizin devri iktidarınızda yaşamak benim için hicap oldu, kahroldum.

Son olarak da, burada gündeme geldiği için söylüyorum, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yaşananları siz, burada
büyük bir övünçle bahsediyorsunuz, ben ise kınıyorum.

Değerli arkadaşlar, yeni Büyükşehir Yasası’nı övdünüz, bunun ülkemizi bölecek, federasyona götürecek bir yasa
olduğunu da söylemek istiyorum. Bu yasayla, valiliğin içi boşaltılmıştır, kaymakamlıklar yok edilmiştir. Vali bir köy
çeşmesinin musluğunu dahi takmaktan aciz hâle getirilmiştir, hâlâ daha bu yasayı övüyorsunuz, bunu anlamak mümkün değil. Bu yasayla yerelleşme adına yerel yönetimler yok edilmiş, tüzel kişilikler ortadan kaldırılmış ve demokrasi adına kıyım yapılmıştır, siz hâlâ daha bu yasayı övüyorsunuz. Bu yasayla, bugün bütçesini görüştüğümüz jandarma ülkemizin yüzde 87’sinde görev yapmaktadır, jandarmanın konumu belirsiz hâle getirilmiştir, siz gene bu yasayı övüyorsunuz.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; ülkemizin her köşesinde başarıyla görev yapan mülki idare amirlerinin özlük durumuna bazı arkadaşlarımız değindi ben de değinmek istiyorum. Eşit işe eşit ücret politikası güderek bir kanun hükmünde kararname çıkardınız. Orada, özel idareden aldıkları payları kaldırdınız ayrıca, memurlara “Yüzde 4+4 şeklindeücret zammı yapacağız.” dediniz oysa mülki idare amirlere yansıyan zam bugün yüzde 2,3’tür. Sayın Bakanımız bu konuda her seferinde “Düzeltilecek.” demesine rağmen bu bütçe yılı geldi, gene bu bütçede de bir şey göremiyoruz.

Polislerin durumu gene aynı, muhtarlarımızın durumu gene aynı, il genel meclislerimizin durumu gene aynı.
Emeklilikte çok düşük maaş almaktadır mülki idare amirleri. 6400 ek göstergenin çıkarılarak onlara hiç olmazsa emekli hâllerinde rahat etmesini sağlayacak bir düzenlemenin yapılmasını bekliyorduk ancak bu bütçede de bunu göremiyoruz.

Yatırım İzleme ve Koordinasyon Merkezi vardı tasarıda, sonradan başkanlık olarak değiştirildi ancak bütçesi
Maliye Bakanlığının inisiyatifine bırakılmıştır, dolayısıyla “Valilere bu konuda görev verdik.” demek aldatmacadan başka bir şey değildir, Maliye Bakanlığının müsaade ettiği ölçüde valiler bu Başkanlıkta hizmet yürütebileceklerdir.

HASAN HÜSEYİN TÜRKOĞLU (Osmaniye) –

Sayın Bakana hatırlatmak istediğim yine birkaç husus var. Bunlardan birisi, mülki idare amirlerinin özlük hakları. Kendilerini gördüğüm de her vesileyle bu sözünü hatırlatıyorum. Yine Sayın Başbakanın emniyet mensuplarına vermişolduğu sözü, emniyet mensuplarının özlük haklarının düzeltilmesi hususunu özellikle hatırlatıyorum.

İÇİŞLERİ BAKANI İDRİS NAİM ŞAHİN (Ordu) –

Mülki idare amirlerinin ücretleri konusunda Sayın Erdoğan’ın ve bazı arkadaşlarımızın soruları var. Bu soruya
vereceğimiz cevap: Mülki idare amirlerimizden valilerin özlük hakları makul bir düzeye getirilmiştir 2011 yılında ancak diğer mülki idare amirlerimizin ücretlernin benzeri görevleri yapan ve benzeri görev olarak da en yakın alanda birlikte çalıştıklarıhâkim, savcıların ücretlerine göre düşük olduğunu biz de kabul ediyoruz. Ancak kendileriyle mukayese edildiğinde, kendi ücretleriyle mukayese edildiğinde, özellikle birinci sınıf mülki idare amirliğinin ihdasından sonra, mülki idare amirlerimizin ücretlerinde bir iyileşme olmuştur. Daha iyisini yapmak ve emsal alınan hâkim, savcılar seviyesi olmasa bile onlarla aradaki farkı azaltan bir ücret düzenlemesinin yapılması için Bakanlığımızla Maliye Bakanlığı arasında çalışmalar yürütülmektedir. Ümit ediyorum, makul sürede onu sonuçlandıracağız.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
NE zaman? 2 yıl önce

ne zaman sayın bakan ne zaman:her şey para degişldişr ama yönetşnm ve yöneticiler hiç bu kadare degersiz ve ucuz degildir

Misafir Avatar
kesinlikle haklısın @esra 2 yıl önce

eğer % 10 çıksın kellemi keserim

Misafir Avatar
esra @Mİaeşi 2 yıl önce

çok merak ettim miaların evine kimler geliyormuş ve mia eşlerinin ne gibi sosyal etkinlikleri varmış. bir diğer merak konusu da hangi mia gelen misafirlerini cebinden ağırlıyormuş

Misafir Avatar
Dikkatle okursan @cefakar meslek 2 yıl önce

son yıllarda sürekli değişen yasalarla (5272,5393,5226,5355,5018 ve son bşb kanunu gibi) mesleğin kaybettiği yetki ve etkilere dikkat çekilmiştir. son bşb kanununda sonra valin otursun emniyete evrak havale etsin. şaka olduğunu kim söyledi.soğuk olması da iyi olmuş belki kendimize getirir.

Misafir Avatar
cefakar meslek @Şükretmeyi bilmeyen meslek 2 yıl önce

elbette şükretmek lazım,her zaman ve her anlamda... lakin espri eklemen de çok gerkesiz oldu! "yaptıkları ne iş var!" gibisinden soğuk ve anlamsız şakalara lüzum yoktu!

Misafir Avatar
Şükretmeyi bilmeyen meslek 2 yıl önce

mia maaşları fazladır. derhal maaşlar yarıya düşürülmelidir. yaptıkları ne iş var veya vardı da geriye ne kaldı

Misafir Avatar
Mİaeşi 2 yıl önce

kaymakamların bedava yaşadıklarını iddia ednlere şaşıyorum. hangi hakim savcı her gelen devlet büğnünü ağırlamak zorunda yada hangisinin eşleri, hangisi kaymakam kadar temsil ağırlamaya ihtiyacı var. vallahi ben onlara özeniyorum. tamam lojmanları genelde. sıkıntılı ama onların lojmana kim geliyorki çoğu zaten antisosyal. evlerinde kimi ağırlıyorlar

Misafir Avatar
Miaeş @İNŞ 2 yıl önce

bir mianın hayatını bilmediğiniz aşıkar.

Valilere, mahkeme kararı ile dönme yolu kapandı
Torba kanundan vali ve üst düzey bürokratlara kötü haber var. Yeni düzenleme ile vali, emniyet müdürü,...

Haberi Oku