MÜLKİ İDARE:
İçişleri Müsteşarı Mesleğin Geleceğini Anlattı
İdarecinin Sesi Dergisi'ne  röportaj veren İçişleri Bakanı Müsteşarı Seyfullah Hacımüftüoğlu, mesleğe ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.
 
MAKAM NASİPTİR BENİ DEĞİŞTİREMEZ
 
Kendisine sorulan soruları büyük bir içtenlikle yanıtlayan Müsteşar Hacımüftüoğlu, mesleğe vali oluruz diye de girmediğini, iyi bir kaymakam olmak için girdiğini söyledi. Kaymakam olarak da emekli olabilirdik ama müsteşarlık nasip oldu diyen Hacımüftüoğlu,  “elbette bulunduğum pozisyonun hem kıymetini hem ne olduğunu, ne mana ifade ettiğini, Türkiye için ve mülki idare için ne mana ifade ettiğini oldukça iyi biliyorum. Ama bu bir nasip, bizi değiştirmez, tam tersi, yükümüzün ne kadar ağır olduğunu anlamamıza vesile olur.” dedi.
 
MESLEKTAŞLARIMIN TEVECCÜHÜNÜN FARKINDAYIM
 
Kendisini bu önemli göreve layık görenlere teşekkür borcu olduğunu belirten Hacımüftüoğlu, göreve atandıktan sonra meslektaşlarının da kendisine olan teveccühünü gördüğünü, meslek mensuplarından bir kişinin dahi hakkında negatif düşünmediğini bildiğini ve bu durumun kendisini oldukça memnun ettiğini dile getirirken “meslekten kastım da valilik falan değildir, kaymakamlıktır, mülki idaredir, öbürü istisnadır, esası kaymakamlıktır ve ben kaymakam olmayı seviyorum işin doğrusu.” dedi.
 
“İnşallah bu teveccühe layık oluruz” diye sözlerine devam eden Müsteşar Hacımüftüoğlu, zor fakat kıymetli bir görev üstlendiğinin farkında olduğunu, hem kendisine görevi tevdi eden iradeye karşı, hem de kendisinden büyük beklenti içinde olan  meslek camiasına karşı üstlendiği yükün altından kalkamaya çalışacağını söyledi.  
 
Seyfullah Hacımüftüoğlu; “Bizim başarımız bütün mesleğin başarısı olur, kişisel başarı olmaz. Zaten böyle bir şeyi de doğrusu istemem. Olursa mülki idarenin başarısı olur, olmazsa benim eksiğim olur, ben yapamadım anlamına gelir” dedi.
 
2023 HEDEFİ İÇİN: MEVZUAT YERİNE ZİHNİYET DEĞİŞİMİ DAHA ÖNELİ
 
Türkiye’nin 2023 vizyonuna da değinen Hacımüftüoğlu; Cumhuriyetin 100. yılı olan 2023’ün hak ve özgürlüklerin tartışmasız bir biçimde evrensel değer yargılarına paralel olduğu bir Türkiye için hedef tarih olduğunu ifade etti.
 
 “Öyle bir 2023 düşlüyorum ki inşallah ömrümüz yeter de görürüz. 2023’te nihayet biz 62-63 yaşında olacağız. Öyle bir Türkiye Cumhuriyeti’ni birlikte yaşarsak demeliyiz ki Bunda bizim de biraz olsun katkımız var.” şeklinde konuşan ve  81 ilin 2023 vizyonuna hazırlanması gerektiğini ifade eden Hacımüftüoğlu, hedefe ulaşmak amacıyla kabiliyetli bir idari yapılananın tesis edilmesi gerektiğini belirtirken, bu yapının tesisi içinse çok fazla mevzuat değişikliğine ihtiyaç bulunmadığını bunun yerine bir zihniyet devrimi ile hedefe rahatlıkla ulaşılabileceğini sözlerine ekledi.
 
SÖYLEMİ EYLEME GEÇİRMEK GEREKİYOR
 
Söylem ve eylemler arasındaki paralelliğin önemine vurgu yapan İçişleri Müsteşarı Hacımüftüoğlu, nihayetinde soyut düzenleme ve kuralların kişilerde tezahür ederek somut uygulamalara yansıyacağını belirterek, “bunun tezahür edeceği kişi de… Yani kimde bu tezahür eder, dışa vurur? Valide ve kaymakamda dışa vurur. Eğer vali ve kaymakamlarımız bu bahsettiğimiz değerleri özümser ve bunu davranış olarak benimserse esas büyük değişimin mimari olma yolunda mesleğimizde büyük adımlar atmış oluruz.” şeklinde konuşarak hem mülki idarenin 2023 vizyonunu hem de bu vizyonun nasıl gerçekleşeceğinin atını çizen Hacımüftüoğlu, “biz bir şeyi önce fikir olarak benimser, sonra da yaşantımıza yansıtırsak çevremizdeki insanlar da ister istemez buna paralel davranmaya başlar. Ondan sonra da bu ülkenin tümüne sirayet eder, netice itibariyle de on bir yıl sonra  bunun bir kuşakta davranış haline geldiğine tanık oluruz.” dedi.
 
NUTUK ATMAYLA DEĞİL EYLEMLE BAŞARI GELİR
 
Nutuk atarken, bir konuşma yaparken demokrasiden, haktan hukuktan özgürlüklerden bahsedip, uygulamada temel hak ve hürriyetlerin güvencesi olunamadığı takdirde inandırıcılığın kalmayacağını belirten Hacımüftüoğlu “bir vatandaşın gerçekten haklı olduğu bir konuda ona aracılık edip hakkını tesis etmezsek veya bizim bir davranışımız birinin hakkını engeller hale gelirse söylediklerimiz inandırıcı olmaz. Dolayısıyla 2023 sadece sözde kalır. Sözde kalmaması için söylem ve eylemlerimizin paralel olması lazım.” dedi.
 
Başkasının tanımladığı muasır medeniyet seviyesinden çok, bizim tanımladığımız ve bütün dünyanın “Evet budur”  dediği bir muasır medeniyetler seviyesi oluşturulması gerektiğine değinen Hacımüftüoğlu, “Buna da mülki idarenin öncülük ve aracılık etmesinden yanayım” dedi.
 
YOL VE KANALİZASYON MÜLKİ İDARE İÇİN ASLİ GÖREV DEĞİLDİR
 
Mülki İdarenin gerçekte bir temsil makamı olduğunu, o sebeple hak ve özgürlükleri odak aldığını belirten Hacımüftüoğlu, “Mülki idare amiri yol ve kanalizasyon yapımıyla ilgilenmeyebilir. Bunları herhangi bir teşkilata yaptırabilir, özelleştirebilirsiniz. Genel idarenin bazı birimleri bunları yapabilir.” dedi.
 
Yol, su, kanalizasyon, atlyapı, üstyapı ihaleleri ile vakit harcayan, bir mülki idare amirinin esas performansını sergileyemeyeceğine de inanandığını söyleyen Müsteşar Seyfullah Hacımüftüoğlu, “Bizim esas misyonumuz bahsettiğim gibi bir duruş sergilemektir. Nasıl bir duruş sergileyeceğini bilmektir.” dedi. Türkiye’nin hak ve özgürlükler alanında yapacağı çalışmaların kurumsallaşarak kalıcı hale gelmesinin önemine de vugu yapan Hacımüftüoğlu  “Bizim esas misyonumuz bir duruş sergilemektir. Nasıl bir duruş sergileyeceğini bilmektir.  Bu yüzden hak ve  özgürlüklerin müesseseleşip kalıcı hale gelmesine aracılık eden bir mülki idare amiri olmayı isterim.” dedi.
 
MÜLKİ İDARENİN TEMEL GÖREVİ EMNİYET VE ASAYİŞİ SAĞLAMAKTIR
 
Her köye su götürmüş bir kaymakamın da muteber, kıymetli bir kaymakam olacağını vurgulayan Hacımüftüoğlu, “Ama bunun devredilebilir bir görev olduğunu düşünüyorum. Bu görev mahallî idareler, belediyeler aracılığıyla yapılabilir. Ona göre bir yapılanma gerçekleştirirsiniz. Devlet Su İşleri yapabilir. Yolların tümünü Karayollarına bir görev olarak verirsiniz, bölge müdürlüklerini kaldırırsınız, Karayolları İl Müdürlükleri’ni kurabilir ve bütün yolları Karayolları üzerinden yapabilirsiniz. Hiç karışmayabilirsiniz siz buna, yani karışmasanız da olur. Nihayet bu bir teknik hizmettir ve o teknik hizmeti sadece “Şurada bir yol olsa iyi olur” diye iradeniz tecelli edince ilgili teşkilata yaptırabilirsiniz. Ama mutlaka karışmanız gereken nokta, devlet olmanın esas tezahürü olan can ve mal güvenliğidir.” dedi.
 
Devlet olmanın esas dışa vurumunun can ve mal güvenliğini sağlamak olduğunu belirten Seyfullah Hacımüftüoğlu. “Revaçta bir kavram var pek sevmiyorum ama “devletseniz, alana hâkim olacaksınız, yöneteceksiniz.” Devletin önceliği bu olacaktır. Adalet olmazsa olmaz, adaletli olunacak.  Asayişi  ve güvenliği sağlarken de bundan vatandaşın haberi olmayacak. Bakın, bu benim çok önemsediğim bir şeydir. Siz vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlayacaksınız ama görünür olmayacaksınız. Vatandaş her an devletin koruması altında olduğunu ve sıkıntıya düştüğünde devletin görünür bir şekilde yanında olduğunu bilecek. Bunu sağlayacak mekanizma başka bir yer değildir.Hangi organlarla sağlayacağı ayrı bir konudur ama bunu sağlayacak tek ve yegâne yer mülki idare olmalıdır. İlçelerde kaymakamlar, illerde de valiler bunu sağlamalıdır.” Şeklinde konuştu.
 
ADALET SADECE ADLİYEDE DAĞITILMAZ
 
Emniyet ve Asayişi sağlarken vatandaşın bundan bir rahatsızlık hissetmemesi gerektiğini Mülki Amiri gördüğü zaman “Benim can ve mal güvenliğim var” demesi gerektiğini söyleyen Hacımüftüoğlu. “Mülki idare bunları sağlayıp adil davranacaktır. Adalet, sadece adliyede dağıtılmaz; esasen adalet idarede tecessüm eder. Çünkü herkes idarenin müşterisidir ama adaletin müşterisi sınırlıdır. Toplumun yüzde 100’ü idari mekanizmanın içinde yer alır; ancak ihtiyaç duyan, sıkıntıya uğrayan adliyeye müracaat eder. Dolayısıyla esas adil olması lazım gelen müessese mülki idare mekanizmasının bizzat kendisidir.” şeklinde konuştu. 


İçişleri Müsteşarı Vali Hacımüftüoğlu ve Dergi Editörü Mülkiye Başmüfettişi Turgut


Kaynak: İdarecinin Sesi Dergisi
Derleme: Amirler.NET


Haberin yayın hakkı yasal olarak Amirler.NET'e aittir. Yalnızca aktif link verilerek alıntılanabilir
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
gökhan özkul 2 yıl önce

başbakan olsam ... müsteşarımızdan 25 tane olsa, 25 inide bakan yapardım.. 2023 için zamandan 10 yıl kazanmış olurdum..

Misafir Avatar
Sibel 2 yıl önce

sayın müsteşarımızı takdir ve hayranlıkla izliyorum. meseleyi o kadar güzel özetlemiş ki "adalet sadece adliyede dağıtılmaz, adalet idarede tecessüm eder".bizim mesleğimizde önemli olan hak ve özgürlüklere saygılı, adil bir yönetici olmayı başarabilmektir.sayın müsteşarımıza hayırlı görevler diliyorum.

Misafir Avatar
zuhur yurtyeri 2 yıl önce

kaymakam yol işeri,su işlerinden anlamıyor,bunlar teknik konu diyorsun.bunlara karışmasın.fakat kaymakamın asıl işi güvenlik ve bu işleri yapsın diyorsunuz.yani güvenlikte çok basit bir konu değil.bu işi yapan kurumlarımız ve onların çok değerli müdürleri,amirleri var.onlar bu işi yaparlar.o zaman kaymakam ne yapmalı? bence:devletin ilçedeki yatırımlarını,devlet kurumlarıyla ilgili yapılan inşaat ve diğer harcamaları takip etsin.vesayet denetimi gereği belediye harcamalarını kontrol etsin.devletin parası amacına uygun harcanıyormu,devlet bunda bir kayıp yaşıyormu...................

Misafir Avatar
Yetki 2 yıl önce

yetki var sorumluluk yok. vali ve kaymakam yolun bozuk olmasının da hesabını vermeli. i̇dare yalnızca emniyet ve asayişden ibaret olmamalı. i̇l müdürleri aynı üçreti alıyor iş eşit değil ki neden.

Misafir Avatar
DEĞİŞEN NE 2 yıl önce

sayın müsteşarımızı seviyoruz elbette.ama değişen yine birşey yok.mesela valiliklerin hiyerarşik yapısı hakkında çalışma yok.valiye yetki veriniz lütfen.il müdürleri ve şube müdürlerini kendi arasında yer değiştirebilsin.uzman kadroları veriniz valikliklere.bunun yanında psikolog,sosyolog,avukat ve kurum doktorları olsun.idari müdürlük kurabilme yetkileri olsun.

Misafir Avatar
aliveli 2 yıl önce

sayın müsteşarımız gerçekten mesleğimizin yetiştirdiği kıymetli büyüklerimizden. ancak konunun özüne gelince; teşbihte hata olmazsa eskiler şöyle derler; ağalık vermekle; efelik vurmakla olur. aslında tipik havuç-sopa mantığı...yanlış anlaşılmasın, kamu hizmetlerinin yürütülmesi açısından...mia nin efelik yetkileri, yani asayişe ilişkin yetkileri zaten çoktan adliyelere devredildi; meczubun biri yardım alamadığı için bir densiz hareket yapsa; alın şu melunu kodese atın diyemiyorsun, yani kendini koruyamıyorsun; milletimi koruyacaksın cücük kadar yetkiyle..ha sorumluluk tam gaz, çok şükür onda bir eksik bırakmıyor devletimiz...ikincisi ağalik; yani kaynak kullanma, eh o da belediyeye gittiğine göre bize ancak marabalik düşer benden söylemesi; ha kahyaliği kotarirsak nimet belleyelim,vesselam...

Misafir Avatar
fatos ÖNER 2 yıl önce

sayın müsteşarım göreviniz hayırlı ve uğurlu olsun, başarılarınızın devamını diliyorum.....

Misafir Avatar
Mamafih 2 yıl önce

yeni büyükşehir yasasının yansımaları olarak yorumluyorum bu röportajı. zira istemeyerek kabul edilen bir yasa. tüzel kişiliği olmayan yikm'ler. özlük hakları geriye giden mia. moral depolamak lazım.

Valilere, mahkeme kararı ile dönme yolu kapandı
Torba kanundan vali ve üst düzey bürokratlara kötü haber var. Yeni düzenleme ile vali, emniyet müdürü,...

Haberi Oku