MÜLKİ İDARE:
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Kuruluyor

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Kuruluyorİçişleri Bakanlığı bünyesinde Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ilevaten “Göç İdaresi Genel Müdürlüğü” adında yeni bir bağlı kuruluş ihdas ediliyor.Yeni Genel Müdürlük, Göç alanına ilişkin politika ve stratejileri uygulamak, bu konularla ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlamak, yabancıların Türkiye’ye giriş ve Türkiye’de kalışları, Göç alanına ilişkin politika ve stratejileri uygulamak, bu konularla ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlamak, Türkiye’den çıkışları ve sınır dışı edilmeleri, uluslararası koruma, geçici koruma ve insan ticareti mağdurlarının korunmasıyla ilgili iş ve işlemleri yürütecek.Genel Müdürlük, görevleriyle ilgili konularda kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve uluslararası kuruluşlarla iş birliği ve koordinasyonu sağlamakla yetkili olurken, her tür bilgi ve belge talebi, ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından geciktirilmeden yerine getirilecek.İçişleri Bakanı Başkanlığında “Göç Politikaları Kurulu” oluşturulacakGöç Politikaları Kurulu, İçileri Bakanının başkanlığında, Aile ve Sosyal Politikalar, Avrupa Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Dışişleri, İçişleri, Kültür ve Turizm, Maliye, Millî Eğitim, Sağlık ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlıkları müsteşarları ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı ve Göç İdaresi Genel Müdüründen oluşacak.Bakan toplantı gündemine göre, konuyla ilgili bakanlık, ulusal veya uluslararası diğer kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri toplantıya davet edilebilecek.

3005 Personeli olan Yeni Bir Teşkilat KuruluyorGenel Müdürlüğe bağlı 2 Genel Müdür Yardımcısı, 11 Daire Başkanlığı ve 1 Hukuk müşavirliği kadrosu ihdas edilecek.Merkezde 105 Göç uzmanı, 100 göç uzman yardımcısı, 5 Mali Hizmetler Uzman, 5 Mali Hizmetler Uzman yardımcısı istihdam edilecek.81 İle İl Göç İdaresi Müdürü ataması yapılırken, 148 İlçeye ise İlçe Göç İdaresi Müdürü atanacak. Bunun yanında 730 İl Göç Uzmanı, 950 İl Göç Uzman Yardımcısı kadrosu’da da personel alımı yapılacak. Merkez ve Taşrada istihdam edilecek toplam personel sayısı ise 2905 kişi.Üst Yönetim Mülki İdare Amirlerinden OluşacakTasarıya göre Genel Müdür, Genel Müdür yardımcıları ile Göç Politika ve Projeleri Dairesi, Uyum ve İletişim Dairesi, Dış İlişkiler Dairesi, Strateji Geliştirme Dairesi ve Destek Hizmetleri Dairesi başkanları, mülkî idare amirliği hizmetleri sınıfından atanacak veya görevlendirme yapılacak, diğer tüm kadrolara genel idare hizmetleri sınıfından atama yapılacak.Yurt Dışı Teşkilatı da BulunuyorGöç İdaresi Genel Müdürlüğü yurt dışı teşkilatı için de tasarıda 100 kişilik kadro ihdas edilmiş durumda. Buna göre, Büyükelçiliklerde görev yapmak üzere 15 Göç Müşaviri, Konsolosluklarda görev yapmak üzere ise 85 Göç Ateşesi ataması yapılacak. Müşavir ve Ataşeler genel idare hizmetleri sınıfından olacak.Kaynak: camia.web.trKaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kaynak gösterilse dahi yazının tamamını kopyalayanlar hakkında yasal işlem başlatılmaktadır.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
ŞEF 8 ay önce

il ve ilçe teşkilatlari nezaman atanacak, ayrica hangi ilçelere ilçe göç müdürü teşkileti kurulacak.

Misafir Avatar
Balı 10 ay önce

İl müdürleri ne zaman atanacak

Misafir Avatar
çalışmak isterim.Ayşe Tabak 12 ay önce

acaba çalişmak i̇çi̇n şartlar nedi̇r.

Misafir Avatar
hasan 1 yıl önce

devlet gittikçe hantallaşıyor. çözüm mevcut sistemde aksaklık var ise sorunu çözmek.biz sorunu yeni genel müdürlük yeni kadro açarak çözüyoruz. dernekler dairesinden önce çok kötü idi de şimdi çok mu iyi oldu, hayır. yeni kadrolar açıldı.içişleri çözüm,etkinlik deyince yeni bir birim yeni bir genel müdürlük anlıyor.yakında bir genel müdürlük daha kurar .tüm sorunları halleder.

Misafir Avatar
Hayirlisi 1 yıl önce

memleketimiz için hayırlı bir teşkilat olur ufku açık idareciler istihdam edilirse güzel olur ancak üst yöneticilerin mia olması siyasi otoritenin hoşuna gitmeyecektir çünkü kariyer sahibi kişilerin atanmasını engeller ayrıca kast sistemini andırıyor

Misafir Avatar
İL GÖÇ MÜDÜRÜ 1 yıl önce

yakında dilekçeler havada uçuşur.sınavsız il müdürü ve ilçe müdürü olmak için.

Misafir Avatar
Anlamadım 1 yıl önce

yurtdışı teşkilatına mia dan atama yapılamayacak anlamına mı geliyor bu ?

Valilere, mahkeme kararı ile dönme yolu kapandı
Torba kanundan vali ve üst düzey bürokratlara kötü haber var. Yeni düzenleme ile vali, emniyet müdürü,...

Haberi Oku