ÇANKIRI:
Almanya Sağlık Ve Sosyal Hizmetler Grubu, Vali Daşöz'ü Ziyaret Etti

Almanya Sağlık ve Sosyal Hizmetler grubu, engelliler ve yaşlılar için hazırladıkları "Yapabilmem için Yardım Et!" projesini Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz'e tanıttı.

Almanya'nın Münih şehrinde bulunan Nonna Anna Akademisi ile Zafer Kalkınma Ajansı "Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı" kapsamında Soma Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nin ortaklaşa yürüteceği projede, personel tarafından karşılanan yaslıların ve engellilerin temel yaşamsal ihtiyaçlarının personele bağımlılığının azaltılması hedefleniyor. Toplam maliyeti yaklaşık olarak 200 bin TL olan proje için Zafer Kalkınma Ajansı'ndan 172 bin 685 TL destek talep edildi. Projenin tanıtımı için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, Soma Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdür Yardımcısı Sibel Eylem Çetin, Nonna Anna Akademisi Montessori Pedegogu Bianca Mattern, Nonna Anna İletişim Psikologu Eva Maria Popp ve Sağlık Pedegogu Cem Çolak Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz'ü ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, engelliler ve yaşlıların hayatlarının bir başkasının bakımına muhtaç olmadan idame ettirmeleri için böyle bir çalışma hazırladıklarını belirterek, "Bu noktada Almanya'da çalışma yapan Nonna Anna Akademisi'yle irtibata geçtik. Sonrasında Zafer Kalkınma Ajansı'na başvuruda bulunduk. Bu başvuru şu anda değerlendirme aşamasında. Bakım evlerinde kalan insanların kendi kendilerini bir takım metodoloji var. Bu metodolojinin adı da Montessori Metodolojisi. Beyinde engelleri kaldırmak üzerine kurulu bir proje." şeklinde konuştu. Nonna Anna Akademisi Sağlık Pedegogu Cem Çolak ise bu projenin Türkiye'de bir ilk olacağını belirterek, "Hazırlanmış ortam varsayımı gereği insana göre insanın kişiliğine göre ve öz geçmişe göre ortam hazırlanmasıdır. Bir engelliye baktığımızda musluğa ve ya sabun yerine erişemiyorsa bu ekipmanları yetişkin bir insana göre hazırlanırsa o engelli böyle bir ortamı kullanamayacaktır. Engelli bir insan o sabuna ulaşamadığı vakitte bakıcıya ve ya bir personele bağımlı kalır. Tamamen insanın ve yaşlının bağımsızlık özgüveninin kaybolmasına yol açar. Nonna Anna olarak onlara olabildiğince becerilerini devam ettirerek kendi işlerini kendileri görmelerini sağlamayı amaçlıyoruz." dedi. Çolak'ın ardından konuşan Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz ise projenin önemli bir konu olduğunu ifade ederek, "Yaşlılarımızın öz bakımlarıyla ilgili büyük bir tecrübe alışverişi olacak. Kurumlarımızın insiyatifiyle başlayan bu ilişki çok faydalı olacaktır. Zafer Kalkınma Ajansı tarafından desteklendiğinde çok büyük bir ivme kazanacaktır. Tabi Almanya bu konularda önemli alt yapısı olan bir ülke. Bu tür hizmetlerde alt yapının ne kadar etkili olduğunu biliyoruz." diye konuştu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Çankırı Valiliği'nden habere açıklama
Çankırı Valisi Vahdettin Özcan'ın burs verilen öğrencilerle çektirdiği fotoğrafı haberleştirmemiz...

Haberi Oku